اجتماعی

مرکزی جدید برای نظارت بر الگوهای مهاجرتی استرالیا تاسیس شد

media.news.imagealternatetextformat.details

مرکز جمعیت الگوهای مربوط به اسکان مهاجران جدید در نقاط مختلف این کشور را زیر نظر خواهد داشت و به دولت مشورت های لازم را ارائه خواهد کرد تا از ازدحام و تراکم در شهرهای بزرگ استرالیا کاسته شود.

 

رادیو نشاط - به گزارش sbsفارسی، مرکز جمعیت که با بودجه ای حدود 23 میلیون دلاری در خزانه داری فدرال استرالیا تاسیس شده است مسئول هماهنگی های لازم بین دولت فدرال، دولت های ایالت ها و قلمروها، دانشگاهیان و مراکز تحقیقاتی استرالیا خواهد بود.

هدف این مرکز که حدود 20 کارمند خواهد داشت این است که الگوهای رشد جمعیت استرالیا را پیش بینی کند و مشورت های لازم را به دولت ارائه کند تا رشد جمعیت تا جای ممکن در خارج از شهرهای بزرگ این کشور صورت گیرد.

جمعیت استرالیا در حال حاضر در حدود 25 میلیون و 500 هزار نفر است و انتظار می رود این عدد تا سال 2049 به 40 میلیون برسد.

ویکتوریا اندرسون مدیر این مرکز جدید می گوید: "هر روز بیش از هزار نفر به جمعیت استرالیا اضافه می شود و این تقریبا به اندازه ظرفیت 5 تراموا و یا 15 اتوبوس است. و درک و برنامه ریزی برای این رشد نشان دهنده نقش مهمی است که این مرکز باید ایفا کند."

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام رادیو نشاط دنبال کنید 

از ماه جولای، ظرفیت پذیرش مهاجران دائم استرالیا به طور رسمی 30 هزار نفر کاهش پیدا کرده و به 160 هزار نفر رسیده است.

آلن تاج (Alan Tudge) وزیر جمعیت، شهرها و زیرساخت های استرالیا می گوید این کاهش پذیرش مهاجران بخشی از استراتژی است که دولت فدرال این کشور برای مقابله با رشد بیش از حد جمعیت در شهرهای بزرگ این کشور پیش گرفته است.

وی می گوید: "ما قبلا موارد اساسی را در دستور کار قرار داده اند، از جمله کمی کاهش نرخ مهاجرت و تشویق مهاجران جدید برای اسکان در مناطق ریجنال و شهرهای کوچکی که می خواهند سریعتر رشد کنند و زیرساخت های لازم برای مقابله با ازدحام را تاسیس کرده ایم."

رادیو نشاط استرالیا را در اینستاگرام دنبال کنید

آقای تاج اشاره کرد که در برخی موارد پیش بینی های انجام شده در مورد الگوهای جمعیتی صحیح نبوده است.

برای مثال وی به پیش بینی های اداره آمار استرالیا در مورد رشد جمعیت شهر ملبورن بین سال های 2014 و 2018 اشاره کرد. این اداره پیش بینی کرده بود که این شهر در این مدت رشدی 500 هزار نفری داشته باشد و این در حالی است که رشد واقعی در حدود 1.3 میلیون نفر بوده است.

اداره آمار استرالیا همچنین در سال 2002 پیش بینی کرده بود که جمعیت استرالیا تا سال 2019 در حدود 2.5 میلیون نفر رشد خواهد داشت، در حالی که رشد واقعی در این مدت 5 میلیون نفر بوده است.

یکی از اولین پروژه های این مرکز جدید این خواهد بود که درباره این موضوع تحقیق کند که چرا بیش از 80 درصد از دانشجویان بین المللی که به استرالیا می آیند شهرهای سیدنی، ملبورن و یا جنوب کوئینزلند را برای تحصیل انتخاب می کنند.

اندرو لی (Andrew Leigh) دستیار سخنگوی خزانه داری حزب کارگر می گوید هدف این اقدام این است که افکار عمومی را از این واقعیت که سرمایه گذاری کافی برای احداث زیرساخت های لازم صورت نمی گیرد منحرف کند.

وی می گوید: "ما می دانیم که رفت و آمد در جاده ها زمان بیشتری می گیرد و قطارها در حال شلوغ شدن بیش از حد هستند. هر کسی از رییس بانک مرکزی گرفته تا سایر افراد خواستار سرمایه گذاری بیشتر است. بنابر این دولت نمی تواند فقط با ایجاد یک مرکز از این کار شانه خالی کند، در حالی که ما الان به سرمایه گذاری بیشتر در بخش زیرساخت ها نیاز داریم."

پرفسور جاک کالینز استاد اقتصاد اجتماعی در دانشگاه تکنولوژی سیدنی است.

وی می گوید مهاجران جدید در مناطق روستایی و ریجنال استرالیا بهتر شکوفا می شوند، البته اگر فرصت های شغلی و خدمات حمایتی لازم برای آنها ایجاد شود.

پرفسور کالینز می گوید: "بنابراین، اگر موضوع فقط این باشد که آنها را آنجا جمع کنیم و سپس رهایشان کنیم، فکر می کنم این یک داستان غم انگیز خواهد بود. اما فکر می کنم اگر دولت صادقانه عمل کند و سرمایه گذاری های لازم را برای ایجاد زیرساخت های لازم، برنامه ریزی و حمایت از توسعه انجام دهد، آنوقت فکر می کنم این طرح خوب کار کند."

این مرکز جدید گزارش های سالانه ای تحت عنوان "بیانیه جمعیت" صادر خواهد کرد تا جدیدترین اطلاعات در مورد ساختار جمعیتی، توزیع جمعیت و سایر الگوهای جمعیتی را ارائه کند.

این مرکز همچنین به تجزیه و تحلیل عواملی خواهد پرداخت که روی تصمیم گیری مهاجران جدید در انتخاب مناطقی که می خواهند در آنها اسکان پیدا کنند تاثیر می گذارند.

یک تحقیق که امسال توسط دانشگاه ملی استرالیا انجام شده بود مشخص کرد سیاست های این کشور برای توزیع مناسب جمعیت در مناطق ریجنال این کشور موفق نبوده است.

نتایج این تحقیق نشان داد بیش از 60 درصد از افرادی که با ویزاهای کار مخصوص مناطق ریجنال وارد استرالیا می شوند، در طول 5 سال پس از ورودشان به این کشور این مناطق را ترک می کنند و در شهرهای بزرگ اسکان پیدا می کنند.

دولت فدرال استرالیا دو ویزای جدید مخصوص مناطق ریجنال را از ماه نوامبر امسال عرضه خواهد کرد که به افراد اجازه خواهد داد تا پس از سه سال کار و زندگی در این مناطق، برای اخذ ویزای اقامت دائم اقدام کنند.

دیوید کلمن وزیر مهاجرت استرالیا اعلام کرده است این افراد برای دریافت اقامت دائم باید ثابت کنند که برای مدت تعیین شده در مناطق ریجنال کار و زندگی کرده اند.

 

برداشت از

https://www.sbs.com.au/language/persian/audio/dedicated-population-centre-to-monitor-australia-s-migration-patterns

Leave your comment