علمی

چه اتفاقی روی می دهد اگر شما هر شب یک لیوان شراب بنوشید؟

media.news.imagealternatetextformat.details

در طی چند سال گذشته اعتقاد بر این بود که سالم بودن روده ،که از آن بعنوان مغز دوم یاد می شود، بر سلامت دستگاه گوارش، کارکرد اندامها و حتی سلامت روان شما تاثیر دارد. آیا نوشیدن یک لیوان شراب برای سلامتی شما مفید است یا مضر؟

 

به گزارش رادیو نشاط، شراب، یکی از انواع نوشیدنی است که هر وقت به آن نیاز باشد، در دسترس قرار دارد. به عنوان مثال، پس از یک روز کار طولانی، با نوشیدن شراب به شما احساس راحتی دست می دهد ؛ یا اینکه درست همین الان که شما مجبور هستید در خانه بمانید و نمی توانید به بار یا رستوران بروید، نوشیدن یک لیوان شراب باعث میشود که شما تصور کنید زندگیتان همچنان روال عادی خود را طی می نماید. علاوه بر این از آنجائیکه میزان اثر گذاری آن کوتاه مدت است ، پس حالا که قرار است در خانه بمانید ، بدنیست که همیشه چند بطری شراب در دسترس داشته باشید.اما چه اتفاقی روی می دهد اگر شما هرشب یک لیوان شراب مصرف کنید؟

شما حتما شنیده اید که نوشیدن روزانه شراب ، شما را سالمتر و سرحالتر نگه می دارد. اما مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته، نشان می دهد، بهتر است از نوشیدن مداوم شراب اجتناب کنید. اما در واقع چه اتفاقی روی می دهد اگر شما هرشب یک لیوان شراب مصرف کنید؟ آیا مصرف شراب واقعا برای سلامتی شما مفید است؟ آیا اثرات آن در دراز مدت مشخص میشود؟

ما در اینجا این پرسش ها را مطرح می کنیم . بعلاوه فرصت مناسبی برای شما فراهم می آوریم تا شاید تصمیم بگیرید نوشیدن شبانه یک لیوان شراب را کنار بگذارید؟

منظور از یک لیوان شراب ، چه مقدار است؟

براساس گزارش مدرسه سلامت عمومی هاروارد(Harvard School of Public Health)، در ایالات متحده به مقادیر برابر با 5 انس شراب ، 12 انس آبجو و 1.5 انس عرق یک لیوان گفته می شود.

چه اتفاقی روی می دهد اگر شما هر شب یک لیوان شراب بنوشید؟

نوشیدن یک لیوان شراب در شب کمک می کند تا روده شما سالم بماند.

طی دو سال گذشته اعتقاد بر این بود که سالم بودن روده ،که از آن بعنوان مغز دوم یاد می شود، بر سلامت دستگاه گوارش، کارکرد اندامها و حتی سلامت روان شما تاثیر دارد. در حقیقت حالا مشخص شده است که میکروبیوتاهای  (microbiota) موجود در روده با تمامی سلولهای بدن انسان در ارتباط می باشند.

در بررسی صورت گرفته توسط مجله آمریکایی American Gastroenterology Journal، به این نکته اشاره شده که مصرف متعادل شراب قرمز برای عملکرد روده سودمند است.البته علت این ادعا به وجود آنتی میکروبیال ها (Antimicrobials) و پلی فنل ها (Polyphenols) در شراب قرمز مربوط است. پلی فنل ها ، مواد شیمیایی طبیعی حاوی ضد میکروب هستند. بعلاوه، وظیفه آنتی میکروبیال ها کمک به متعادل سازی میکروبیوم(Microbiom) طبیعی موجود در روده می باشد.

کمک به مقابله با بیماریهای قلبی -عروقی

یکی از موضوعات مشترک قابل بحث و متداول میان طرفداران مصرف شراب و کارشناسان قلب به تاثیر این نوشیدنی بر سلامت قلب مربوط است. بطور کلی، تحقیقات نشان می دهد که مصرف متعادل شراب  قرمز(در حد یک لیوان در روز) تا حدودی بر کارکرد  قلب و عروق تاثیر دارد.

از طرف دیگر در مطالعه دیگری که توسط مجله کاناداییCanadian Journal of Clinical Nutrition صورت گرفته، مشخص گردید که پلی فنل موجود در شراب قرمز( که پیشتر به آن اشاره شد)  فواید زیادی بر جریان گردش خون در عروق کرونر دارد. در این بررسی آمده است، مواد شیمیایی موجود در شراب قرمز باعث آرامش عروق خونی، جلوگیری از لخته شدن خون در رگها و سایر ناراحتی های قلبی و عروقی می شود.

شراب قرمز همچنین به افزایش سطح چربی مفید خون معروف به HDL ( Lipoproteins) کمک می کند. براساس تحقیق مدرسه سلامت عمومی هاروارد، افزایش سطح HDL در خون از شما در مقابل بیماریهای قلبی محافظت می نماید.

شراب، نظم برنامه خواب شما را مختل می کند

مصرف شراب- حتی در دوز پایین- می تواند کارکرد ساعت فیزیولوژیکی و طبیعی بدن را مختل نموده و نظم و ریتم طبیعی آن در طول شبانه روز را بهم بزند.

تحقیق انجام گرفته از طرف موسسه ملی سلامتNational Institute of Health) )  نشان می دهد، هنگامی که شما حتی به مقدار کم الکل مصرف می کنید، بدن شما برای تنظیم خود با این ماده واکنش یا اثر ارتجاعی (Rebound effect ) از خود بروز داده و تلاش می کند تا خودش را با الکل وارده شده سازگار نموده ودر مرحله نخست خوابتان ،عملکرد طبیعی و نرمال خود را حفظ نماید. حدود 4 تا 5 ساعت طول می کشد تا اثر الکل از سیستم بدن شما خارج شود . بنابراین اختلال خواب شما در مرحله دوم استراحتتان به دلیل اثرات ناشی از فرآیند خروج الکل از بدن شما می باشد.

الکل ماده ای است که معمولا از آن بطور صحیح استفاده نمی شود.

شراب نوشیدنی دلپذیری است که می تواند در پایان روز یا هنگامی که احساس نگرانی و اضطراب می کنید، حس آرامش در شما ایجاد کند. اما نباید فراموش کنید که الکل حتی با دوز پایین یک ماده اعتیادآور است . الکل می تواند آسانتر از آنچه فکر می کنید در شما ایجاد وابستگی کند.

ریک گروزگا (Rick Gruzga) که یک اپیدمیولوژیست بوده و چندین سال است در زمینه مصرف الکل تحقیق می کند، معتقد است که مصرف مشروبات الکلی با حجم زیاد در حال افزایش است. تعدادی از اپیدمیولوژیست و کارشناسان بهداشت این امر را با فرهنگ رایج استفاده از شراب در میان مردم از جمله اثر آرامبخشی آن بعد اتمام کار روزانه یا ازبین بردن استرس در خانه ، مرتبط می دانند. اما نباید رعایت اعتدال در هر کاری حتی نوشیدن شراب را فراموش کرد.بنابراین مهم است که بدانید در طول هفته چقدر شراب مصرف می کنید و اثرات آن در زندگی خودتان را چکونه ارزیابی می کنید.

با اینحال باز شما همچنان به نوشیدن یک لیوان شراب در روز ادامه خواهید داد؟

جواب آسان: بله!

جواب نه چندان آسان : بستگی به خود شما دارد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف متعادل شراب( هر شب یک لیوان)  می تواند برای سلامت شما مفید باشد.

بطور کلی با اینکه شراب قرمز اثر مثبت یا خنثی بر بدن شما دارد ، اما لازم نیست آنهائیکه که  تاکنون آن را مصرف نکرده اند، نوشیدن شراب قرمز را آغاز کنند.

در گزارش eatthis آمده که صرف غذای سالم، داشتن فعالیت بدنی همیشه کارساز بوده است. اما چنانچه شما هوس کنید تا یک استکان شراب بنوشید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

----------------------- 

هشدارها درخصوص بیماری کووید-19 را جدی بگیرید

استفاده از ماسک به اندازهٔ فاصله‌گیری اجتماعی یا حتی خیلی بیشتر از آن مؤثر است.

 شما باید حداقل ۱/۵ تا 2 متر از دیگر افراد فاصله  داشته باشید. در فضاهای سرپوشیده، نباید بیش از یک نفر در هر چهار متر مربع از سطح زمین قرار داشته باشید.

اگردر استرالیا هستید واحساس میکنید به کروناویروس مبتلا شده اید با پزشک خانوادگی خود تماس گرفته و یا با شماره تلفن ملی خط ویژه اطلاعات سلامتی کروناویروس به شماره   1800020080 ارتباط برقرار کنید.

اگر در تنفس با مشکل روبرو می شوید و یا در شرایط اورژانس قرار گرفته اید می توانید با شماره 000 ارتباط برقرار کنید.

دانلود اپ کووید سیف (COVIDSafe)

https://www.covidsafe.gov.au/

 

دریافت جدیدترین اخبار و اطلاعات در مورد تصمیمات کروناویروس در استرالیا توسط رادیو نشاط

 

 اخبار کروناویروس استرالیا

 

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام رادیو نشاط دنبال کنید 

رادیو نشاط استرالیا را در اینستاگرام دنبال کنید 

توجه:برای مشاهده جدیدترین خبرها،برنامه ها و دایرکتوری مشاغل استرالیا ،لطفا" اپلیکیشن radio neshat را نصب کنید

 

 

Leave your comment